CIRCOR International
Furnizor în România
CIRCOR International este un grup american din Burlington, Massachusetts, înființat în 1999, care reunește branduri de pompe și robineți industriale sub un singur acționariat.
Fondată în 1999 · Sediu: Burlington, Massachusetts, SUA
Produse Originale
Garantie producator
Livrare Rapida
24–72 h din stoc
Piese Schimb
Kituri service
Suport Tehnic
Consultanta gratuita
Ce livrăm din gama CIRCOR International?
Livrăm 4 familii de produse CIRCOR International din categoria robineți industriali.
| Produs | Descriere |
|---|---|
| Pompe cu Trei Șuruburi Allweiler Seria EMTEC-C | Pompe cu trei șuruburi din portofoliul Allweiler, parte a grupului CIRCOR, folosite pentru transferul de combustibil, ulei de ungere sau fluide vâscoase în aplicații industriale și marine. Construcția cu șuruburi sincronizate asigură debit constant, fără pulsații, indiferent de vâscozitatea fluidului pompat. Aplicație tipică: alimentare cu combustibil greu sau ulei hidraulic în instalații industriale și pe nave. |
| Pompe Centrifugale Marine Allweiler ALLMARINE MI-C | Gama ALLMARINE de pompe centrifugale, dedicată aplicațiilor marine — combustibil, apă de răcire și servicii auxiliare la bordul navelor. Construcție compactă, gândită pentru spațiile reduse din sala mașinilor, cu opțiuni de etanșare adaptate cerințelor de clasificare navală. |
| Pompe cu Șurub IMO Seria 6D și Houttuin Seria 136.20 | IMO și Houttuin sunt branduri complementare din grupul CIRCOR pentru pompare volumetrică: seria 6D de la IMO acoperă transferul de fluide vâscoase cu debit constant, iar seria 136.20 de la Houttuin, cu doi șuruburi, este orientată spre aplicații industriale grele, inclusiv petrol și gaze. |
| Robineți Hale Hamilton Seria ASV și Warren Seria FSXB | Robineți de proces din portofoliul CIRCOR: seria ASV de la Hale Hamilton este un robinet de închidere cu acționare pneumatică pentru linii de înaltă presiune, iar seria FSXB de la Warren completează oferta pentru aplicații industriale de control al fluidelor. |
Ce avem pe stoc de la CIRCOR International?
Nu avem stoc permanent documentat pentru CIRCOR International; putem oferta la comandă, termen orientativ 2–6 săptămâni.
Cât durează livrarea la CIRCOR International?
Pentru produsele CIRCOR International, termenul orientativ este 2–6 săptămâni la comandă pentru comenzi de fabrică, respectiv 24–72 h din stoc pentru reperele aflate deja pe stoc.
Ce piese și consumabile CIRCOR International livrăm?
Pentru echipamentele CIRCOR International din categoria robineți industriali livrăm 6 familii de piese și consumabile:
Ce tipuri de echipamente are CIRCOR International?
Gama CIRCOR International din categoria robineți industriali cuprinde 6 tipuri de echipamente. Selectează produsele de care ai nevoie și solicită oferta.
Robineți cu Bilă Industriali
Închidere etanșă pentru fluide industriale
Robineți Fluture Industriali
Pentru debite mari în instalații industriale
Supape de Siguranță Industriale
Protecție certificată pentru recipiente sub presiune
Oale de Condens Industriale
Eficiență maximă în instalațiile de abur
Robineți de Reglare Industriali
Control precis pentru automatizări de proces
Clapete de Reținere Industriale
Protecție împotriva returului în conducte industriale
Unde se folosesc echipamentele CIRCOR International?
Echipamentele CIRCOR International se folosesc în 5 industrii:
De ce CIRCOR International și nu altă marcă?
Portofoliu larg de branduri specializate — Allweiler pentru pompe cu șurub, IMO și Houttuin pentru pompe cu doi și trei șuruburi, Zenith pentru pompe cu roți dințate de precizie.
Pompele cu trei șuruburi seria EMTEC-C (Allweiler) și 6D (IMO) acoperă transferul de fluide vâscoase fără pulsații de debit.
Robineții Hale Hamilton seria ASV sunt construiți pentru acționare pneumatică pe linii de înaltă presiune.
Prezență declarată în aproximativ 100 de țări, cu inginerie și piese de schimb disponibile prin mai multe filiale ale brandurilor din grup.
Gama ALLMARINE de la Allweiler acoperă cerințele de clasificare navală pentru combustibil, ulei de ungere și balast.
Ce coduri și serii CIRCOR International sunt cerute frecvent?
Denumiri de serie și coduri de tip CIRCOR International preluate din catalogul public al producătorului, ca reper pentru identificare — nu o listă de stoc. Trimite-ne codul complet de pe plăcuța echipamentului și primești ofertă pentru modelul exact sau pentru un echivalent.
| Cod / serie | Ce este |
|---|---|
EMTEC-C | Pompă Allweiler cu trei șuruburi pentru fluide vâscoase |
ALLMARINE MI-C | Pompă centrifugală marină Allweiler pentru combustibil și apă de răcire |
ALLHEAT NTWH | Pompă centrifugală Allweiler pentru circuite de ulei termic |
OPTIFIX AEB-MF | Pompă cu cavitate progresivă Allweiler pentru fluide vâscoase și dozare |
IMO 6D | Pompă cu trei șuruburi IMO pentru transfer de fluide vâscoase |
Houttuin 136.20 | Pompă cu doi șuruburi Houttuin pentru aplicații industriale grele |
Zenith BB-PEP | Pompă cu roți dințate de precizie Zenith pentru dozare |
Warren FSXB | Produs din gama industrială a brandului Warren |
Hale Hamilton ASV | Robinet de închidere cu acționare pneumatică pentru presiune înaltă |
Hale Hamilton ASV 380 | Variantă a seriei ASV pentru izolare primară la presiune înaltă |
Leslie Controls Severe Service | Robineți de control pentru servicii severe, energie și industrie |
Circle Seal Aerospace Valves | Componente de control fluide pentru aplicații aerospațiale |
Ce nu putem furniza de la CIRCOR International?
Nu putem confirma pentru fiecare brand din grup dacă are birou propriu în România, informația variind de la un brand la altul din portofoliul CIRCOR.
Cine e CIRCOR International și ce produce?
CIRCOR International este un grup american din Burlington, Massachusetts, înființat în 1999, care reunește branduri de pompe și robineți industriale sub un singur acționariat. Prin mărcile din portofoliu — printre care Allweiler, Houttuin, IMO, Zenith, Warren și Hale Hamilton — CIRCOR acoperă pompe cu șurub, pompe cu roți dințate, robineți de control și robineți de siguranță pentru industrie, energie și aerospațial. Pentru clienții din România putem oferta din gama acestor branduri, în funcție de aplicație și de seria solicitată.
Ce diferențiază grupul CIRCOR este acoperirea largă de tehnologii de pompare, de la pompele cu trei șuruburi Allweiler seria EMTEC-C, folosite la transferul de combustibil vâscos, la pompele centrifugale marine ALLMARINE MI-C, pompele cu trei șuruburi IMO seria 6D și pompele cu doi șuruburi Houttuin seria 136.20. Pe partea de robineți, brandurile Hale Hamilton (seria ASV) și Warren (seria FSXB) completează oferta pentru aplicații industriale și de proces. Grupul declară prezență în aproximativ 100 de țări și circa 3.100 de angajați, cu inginerie și piese de schimb prin mai multe filiale ale brandurilor din portofoliu.
Pentru piața din România, CIRCOR înseamnă acces la tehnologii de pompare specializate — pompe cu șurub pentru fluide vâscoase, pompe centrifugale marine sau robineți de control — acolo unde o soluție standard de catalog nu acoperă aplicația. Alegerea brandului potrivit din grup depinde de fluid, presiune și temperatura de lucru.
Cum lucrăm cu gama CIRCOR International?
Pentru brandurile din grupul CIRCOR (Allweiler, IMO, Houttuin, Hale Hamilton, Warren) lucrăm cu informațiile publice de pe site-ul CIRCOR, deci fără date proprii despre stocul fiecărei filiale din grup. CIRCOR are sediul în SUA, dar mai multe branduri din portofoliu au fabrici sau birouri în Europa, ceea ce poate scurta lanțul de aprovizionare față de un import direct din SUA — fără să promitem un termen fix pentru fiecare brand în parte. Aducem echipamentele din portofoliul CIRCOR la comandă, cu un termen orientativ de 2–6 săptămâni, în funcție de brandul solicitat și de confirmarea producătorului. Pentru ofertă, precizați brandul și seria (de exemplu Allweiler EMTEC-C sau Hale Hamilton ASV), fluidul pompat și parametrii de presiune/debit.
Solicită OfertăÎntrebări frecvente despre CIRCOR International
Ce produce grupul CIRCOR International?
CIRCOR International este un grup american care reunește mai multe branduri de pompe și robineți industriale — Allweiler, IMO, Houttuin, Zenith, Hale Hamilton și Warren printre altele. Fiecare brand acoperă o tehnologie specifică: pompe cu șurub, pompe cu roți dințate sau robineți de control pentru industrie, energie, marină și aerospațial. Sediul grupului este în SUA, la Burlington, Massachusetts.
Cum aleg pompa potrivită dintre brandurile din portofoliul CIRCOR?
Alegerea depinde de fluidul pompat: pentru vâscozitate mare și debit constant, seriile cu șurub Allweiler sau IMO sunt potrivite; pentru aplicații marine, gama ALLMARINE acoperă combustibil și apă de răcire; pentru dozare de precizie, pompele cu roți dințate Zenith sunt varianta indicată. Trimiteți-ne fluidul, presiunea și debitul necesar.
Se poate procura CIRCOR International în România sau Europa?
Da, mai multe branduri din grupul CIRCOR (de exemplu Allweiler, cu rădăcini în Germania, sau Houttuin, din Olanda) au fabrici sau birouri europene, ceea ce poate scurta lanțul de aprovizionare față de un import direct din SUA. Aducem echipamentele la comandă, cu un termen orientativ de 2–6 săptămâni, în funcție de brand și de confirmarea producătorului.
Ce robineți oferă CIRCOR pentru presiune înaltă?
Din portofoliul CIRCOR, brandul Hale Hamilton produce seria ASV, un robinet de închidere cu acționare pneumatică folosit inclusiv la izolare primară pe linii de presiune înaltă (varianta ASV 380). Warren completează oferta cu seria FSXB pentru aplicații industriale de control al fluidelor.
Ce trebuie să trimit pentru o ofertă de pompă sau robinet CIRCOR?
Precizați brandul și seria dorită, tipul de fluid, temperatura de lucru, presiunea și debitul necesar. Pe baza acestor date verificăm disponibilitatea la producător și confirmăm termenul estimat de livrare, de regulă 2–6 săptămâni la comandă.
Ce servicii oferim pentru echipamentele CIRCOR International?
Vânzare, piese de schimb și suport tehnic pentru echipamentele CIRCOR International.
Vanzare Echipamente
- Produse originale
- Consultanta tehnica
- Oferte personalizate
- Preturi competitive
Piese de Schimb
- Piese originale
- Kituri service
- Livrare expresa
- Compatibilitate
Suport Tehnic
- Dimensionare
- Documentatie
- Instalare
- Mentenanta
De unde sunt datele din pagină?
Pagina se bazează pe 4 surse verificate.
- CIRCOR International — Home — CIRCOR International, Inc., accesat 2026-09-26
- About CIRCOR — CIRCOR International, Inc., accesat 2026-09-26
- CIRCOR Brands — CIRCOR International, Inc., accesat 2026-09-26
- CIRCOR Products — CIRCOR International, Inc., accesat 2026-09-26
Ce s-a schimbat pe pagina CIRCOR International?
Actualizat: 2026-09-26
- 2026-09-26: pagină publicată; date verificate în sursele citate
Cum cer o ofertă CIRCOR International?
Trimite-ne plăcuța sau codul produsului, cantitatea și termenul dorit. Adaugă produsele la cerere și primești oferta personalizată în 24h.
