Krytox (Chemours)
Furnizor în România
Krytox este marca de lubrifianți sintetici pe bază de perfluoropolieter (PFPE) a firmei Chemours, cu sediul la Wilmington, în Delaware.
Sediu: Wilmington, Delaware, SUA
Produse originale
Garanția producătorului
Termen în ofertă
24–72 h din stoc / 1–4 săpt. la comandă
Piese de schimb
Kituri de revizie
Suport tehnic
Consultanță la selecție
Ce livrăm din gama Krytox (Chemours)?
Livrăm 4 familii de produse Krytox (Chemours) din categoria lubrifianți și chimice industriale.
| Produs | Descriere |
|---|---|
| GPL 105, 205, 215 și 225 | Familie de ulei (105) și vaseline PFPE: 205 îngroșată cu PTFE fără aditivi, 215 cu bisulfură de molibden pentru sarcini mari la turații mici, 225 cu inhibitor anticoroziv pentru rulmenți de pompe și motoare, până la 204 °C continuu. |
| GPL 204, 206, 224 și 226 | Lubrifianți pentru robineți (204 și 206) și rulmenți (224 și 226), sigure în gaze reactive; 204 și 224 au vâscozitate ISO 68 și acoperă −51 până la 180 °C, iar 206 și 226 au ISO 220 și merg până la 260 °C. |
| XHT-ACX și XHT-BDZ | Vaseline pentru temperaturi foarte mari: XHT-ACX (H-1, ISO 680, −10 până la 300 °C) și XHT-BDZ (ISO 1.000, −5 până la 399 °C), folosite la rulmenți și la comanda regulatoarelor turbinelor cu abur. |
| Ulei de compresor și de vid | GPL 104, ulei pentru compresoare, sigur în prezența oricărei substanțe chimice și compatibil cu etanșările, și VPF 1514, fluid pentru pompe de vid cu presiune de vapori de 10⁻⁷ torr și domeniu de −54 până la 160 °C. |
Ce avem pe stoc de la Krytox (Chemours) și cât durează livrarea?
Pentru Krytox ofertăm uleiuri și vaseline PFPE din familiile GPL 104, 105, 204, 205, 206, 215, 224, 225 și 226, XHT-ACX și XHT-BDZ, după aplicație, temperatură și mediul de proces. La comandă, de regulă 1–4 săptămâni.
Ce nu putem furniza de la Krytox (Chemours)?
Alegerea gradului se face pe aplicație, temperatură și mediu; nu putem confirma un înlocuitor pentru un lubrifiant existent fără aceste date.
Cine e Krytox (Chemours) și ce produce?
Krytox este marca de lubrifianți sintetici pe bază de perfluoropolieter (PFPE) a firmei Chemours, cu sediul la Wilmington, în Delaware. Uleiurile și vaselinele Krytox sunt formulate pe un lanț polimeric complet saturat, din carbon, oxigen și fluor, fără siliconi, fără compuși organici volatili și fără clor. Vaselinele Krytox sunt îngroșate cu PTFE, iar uleiurile se bazează pe același lanț polimeric perfluorurat. Aici sunt tratate doar liniile de lubrifianți Krytox, nu celelalte produse ale companiei.
Pentru un inginer de mentenanță din România, Krytox apare acolo unde un lubrifiant obișnuit nu rezistă: robineți și instrumente în contact cu oxigen, clor, fluor sau HF, rulmenți de pompe și motoare în medii chimice agresive, mecanisme la temperaturi de peste 200 °C, pompe de vid și linii alimentare. Seria GPL 105, 205, 215 și 225 lucrează continuu până la 204 °C (400 °F), cu vârfuri scurte până la 220 °C, nu atacă plasticele și elastomerii și poate fi folosită în aplicații cu oxigen, inclusiv oxigen lichid (LOX) și gazos (GOX).
GPL 105 este ulei, GPL 205 este vaselină îngroșată cu PTFE și fără aditivi, GPL 215 conține bisulfură de molibden pentru presiune extremă, iar GPL 225 are inhibitor anticoroziv și antiuzură. Pentru temperaturi mai mari există XHT-ACX și XHT-BDZ, aceasta din urmă cu domeniu între −5 și 399 °C. Variantele H-1 (categorie de lubrifianți pentru contact incidental cu alimentele) includ GPL 205, GPL 223, 226 FG, 227 FG și FG 34, pentru procesarea alimentelor și mașini de carton ondulat.
De ce Krytox (Chemours) și nu altă marcă?
Inertitate chimică — GPL 204 și 206 rămân stabile în oxigen, clor, fluor și HF, fără oxidare și fără cocsificare
Domeniu de temperatură larg — de la −51 °C la GPL 204 până la 399 °C la XHT-BDZ, în funcție de gradul ales
Variante H-1 pentru industria alimentară — GPL 205, 223, 226 FG și 227 FG, inerte și compatibile cu etanșările
Fără aditivi la GPL 205 — vaselină îngroșată cu PTFE, utilizabilă pe componente care ating produse chimice
Lubrifiant pentru pompe de vid — VPF 1514 cu presiune de vapori de 10⁻⁷ torr, compatibil cu substanțe chimice și clasificat H-1
Ce coduri și serii Krytox (Chemours) sunt cerute frecvent?
Din documentația tehnică Krytox (Chemours), ca reper de identificare, nu ca listă de stoc.
| Cod / serie | Ce este |
|---|---|
GPL 104 | Ulei de compresor, ISO 68 |
GPL 105 | Ulei PFPE pentru aplicații chimice și cu oxigen |
GPL 204 | Lubrifiant pentru robineți, −51 până la 180 °C |
GPL 205 | Vaselină H-1 îngroșată cu PTFE, fără aditivi |
GPL 206 | Lubrifiant pentru robineți, până la 260 °C |
GPL 215 | Vaselină cu bisulfură de molibden |
GPL 223 | Vaselină H-1 pentru rulmenți, temperatură ambiantă |
GPL 224 | Lubrifiant pentru rulmenți, ISO 68 |
| Cod / serie | Ce este |
|---|---|
GPL 225 | Vaselină cu inhibitor anticoroziv |
GPL 226 | Lubrifiant pentru rulmenți, ISO 220 |
226 FG | Vaselină H-1 pentru mașini de carton ondulat |
227 FG | Vaselină H-1, până la 288 °C |
FG 34 | Vaselină H-1 pentru rulmenți |
XHT-ACX | Vaselină H-1 pentru temperaturi foarte mari |
XHT-BDZ | Vaselină pentru temperaturi extreme, până la 399 °C |
VPF 1514 | Fluid pentru pompe de vid |
Unde se folosesc echipamentele Krytox (Chemours)?
Echipamentele Krytox (Chemours) se folosesc în 5 industrii:
- Industria chimică — vaseline pentru robineți și rulmenți în gaze reactive
- Procesarea alimentelor — lubrifianți H-1 pentru robineți și rulmenți
- Energie — vaseline pentru comanda regulatoarelor și rulmenți de turbine
- Carton ondulat — vaselinele 226 FG și 227 FG pentru mașini de ondulat
- Semiconductori și vid — fluide pentru pompe de vid
Ce piese și consumabile Krytox (Chemours) livrăm?
Pe lângă echipamente, putem oferta piese și consumabile din categoria lubrifianți și chimice industriale:
- Pompe de gresat
- Pistoale de uns
- Dozatoare automate
- Recipiente și bidoane
- Echipamente protecție
Ce tipuri de echipamente cuprinde categoria lubrifianți și chimice industriale?
Întrebări frecvente despre Krytox (Chemours)
Ce este Krytox?
Krytox este o marcă de uleiuri și vaseline sintetice pe bază de PFPE, produsă de Chemours. Lubrifianții sunt inerți chimic, neinflamabili, nu conțin siliconi și pot fi folosiți în aplicații cu oxigen, la temperaturi de până la 204 °C continuu în seria GPL 105–225 și mai sus în gradele XHT.
Cum aleg gradul Krytox pentru un robinet sau un rulment?
Se pornește de la temperatura maximă, mediul de proces (oxigen, clor, acizi, solvenți, abur), tipul etanșărilor și vâscozitatea cerută. De exemplu, GPL 204 și 206 sunt gradele pentru robineți în gaze reactive. Trimiteți-ne aceste date și lubrifiantul folosit acum, apoi orientăm gradul.
Livrați Krytox în România și în cât timp?
Da, le aducem la comandă, prin canale de aprovizionare din UE sau prin import; de regulă 1–4 săptămâni, în funcție de grad și de ambalaj. Pentru cantități mari sau gradele rar cerute termenul poate fi mai lung, iar valoarea exactă se confirmă în ofertă.
Pot trece de la un lubrifiant obișnuit la Krytox pe același rulment?
Da, dar componentele trebuie curățate complet de vaselinele sau uleiurile de conservare, altfel durata de viață scade. PFPE nu se amestecă cu alte tipuri de lubrifianți, deci verificăm cazul înainte de ofertă și vă spunem ce date trebuie să ne trimiteți despre echipament.
Ce trebuie să trimit pentru o ofertă la un lubrifiant Krytox?
Trimiteți aplicația, temperatura maximă, mediul în contact, materialul etanșărilor, cerința H-1 pentru alimentar sau cea de oxigen, forma dorită (ulei sau vaselină), ambalajul și cantitatea. Dacă folosiți deja un grad Krytox, adăugați denumirea de pe ambalaj.
Cum cer o ofertă Krytox (Chemours)?
Trimiteți-ne plăcuța sau codul produsului, cantitatea și termenul dorit. Adăugați produsele la cerere și primiți oferta, de regulă în aceeași zi lucrătoare sau în următoarea.
Ce servicii oferim pentru echipamentele Krytox (Chemours)?
Echipamente noi, piese de schimb și kituri de revizie Krytox (Chemours), cu verificarea compatibilității pe codul de pe plăcuță și documentele producătorului.
Ce s-a schimbat ultima dată pe pagina Krytox (Chemours)?
Actualizat: · : pagină publicată; date verificate în sursele citate

