Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide)
Furnizor în România
Mitsubishi Materials Corporation este un grup japonez cu sediul în Tokyo, înființat în 1950 și cu rădăcini care merg până în 1871.
Fondată în 1950 · Sediu: Tokyo, Japonia
Produse originale
Garanția producătorului
Termen în ofertă
24–72 h din stoc / 1–4 săpt. la comandă
Piese de schimb
Kituri de revizie
Suport tehnic
Consultanță la selecție
Ce livrăm din gama Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide)?
Livrăm 4 familii de produse Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide) din categoria scule și instrumente de măsură.
| Produs | Descriere |
|---|---|
| Plăcuțe de strunjire CVD și PVD | Calități acoperite pentru strunjire exterioară, de la MC5100 pentru fontă și MC6100 pentru oțeluri, la MC7100/MP7100 pentru inox și MP9000/MT9000 pentru superaliaje și titan. Mai există MH515 pentru fontă austenitică turnată și fontă ductilă, de exemplu carcase de turbosuflantă. |
| Freze cu plăcuțe schimbabile | Freze frontale (WSF406W pentru fontă, FMAX pentru finisare, WSX445, AHX cu 14 muchii, ASX400/445), freze de colț și multifuncționale (AXD, AJX, WJX, VPX, ARP, APX3000/4000) și freze pentru degajări adânci (ASPX, VFX). Seria ASX300 reduce dimensiunea corpului. |
| Freze monobloc din carbură | Freze pentru oțeluri călite (VFR, MS Plus), pentru oțel, inox, titan și superaliaje (VQ), pentru materiale greu de prelucrat (VQN), aliaje de aluminiu (ALIMASTER) și freze cu strat diamantat pentru grafit și neferoase. Variantele cu canale de răcire interne sunt incluse în seria IMPACT MIRACLE. |
| Burghie și alezoare | Burghie monobloc din carbură (MPS1, DSAS, DWAE, DVAS, DLE, MHS, MMS, MNS, MAE/MAS, MSE), burghie cu cap schimbabil DXAS, burghie cu plăcuțe schimbabile (S-TAW, TAW, MVX până la LD6) și alezorul cu cap schimbabil RX1S. |
Ce avem pe stoc de la Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide) și cât durează livrarea?
Livrăm Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide) în 24–72 h când reperul e în stocul nostru sau în stoc extern; la comandă, de regulă 1–4 săptămâni, iar sistemele complexe pot depăși 4 săptămâni. Termenul exact îl confirmăm în ofertă.
Ce piese și consumabile Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide) livrăm?
Pentru echipamentele Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide) din categoria scule și instrumente de măsură livrăm 7 familii de piese și consumabile:
Ce tipuri de echipamente cuprinde categoria scule și instrumente de măsură?
Unde se folosesc echipamentele Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide)?
Echipamentele Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide) se folosesc în 5 industrii:
De ce Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide) și nu altă marcă?
Plăcuțe de strunjire pe materiale — seriile MC5100 (fontă), MC6100 (oțeluri), MC7100/MP7100 (inox) și MP9000/MT9000 (superaliaje și titan) acoperă materialele uzuale din atelier
Freze cu plăcuțe pentru operații diferite — WSX445 pentru forțe de așchiere mici, AJX pentru avans mare de până la 1,5 mm pe dinte, WWX cu șase muchii pe plăcuță
Burghie în trei tehnologii — monobloc din carbură (MPS1, DSAS, DWAE), cu cap schimbabil (DXAS) și cu plăcuțe schimbabile (S-TAW, TAW, MVX)
Calități noi pentru frezare — seria MP1200 este formată din trei calități PVD, dezvoltate pentru a reduce fisurarea termică și ciobirea muchiei
Prezență europeană organizată — sediu în Meerbusch, firme în Marea Britanie, Italia, Franța și Polonia, centru de probe la Stuttgart
Ce coduri și serii Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide) sunt cerute frecvent?
Din documentația tehnică Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide), ca reper de identificare, nu ca listă de stoc.
| Cod / serie | Ce este |
|---|---|
MC5100 | Serie de calități CVD pentru strunjirea fontei |
MC6100 | Serie de calități CVD pentru strunjirea oțelurilor |
MC7100 / MP7100 | Calități pentru strunjirea inoxului |
MP9000 / MT9000 | Calități PVD ISO-S pentru superaliaje și titan |
MH515 | Calitate pentru fontă austenitică turnată și fontă ductilă |
MP1200 | Trei calități PVD pentru frezare, lansate în 2026 |
WSX445 | Freză frontală cu forțe de așchiere reduse |
AHX | Freză frontală cu plăcuțe heptagonale cu 14 muchii |
ASX400 / ASX445 | Freză frontală cu plăcuțe pozitive |
ASX300 | Generație nouă, de dimensiuni reduse, pentru frezare frontală și de colț |
AJX | Freză cu avans mare, până la 1,5 mm pe dinte |
VQN | Freză monobloc SMART MIRACLE pentru materiale greu de prelucrat (superaliaje, titan) |
MPS1 | Burghiu monobloc din carbură |
DXAS | Burghiu TRISTAR cu cap schimbabil din carbură |
MVX | Burghiu cu plăcuțe schimbabile, până la LD6 |
RX1S | Alezor cu cap schimbabil |
Ce nu putem furniza de la Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide)?
Nu putem confirma înainte de verificare dacă o sculă de la alt producător se poate înlocui cu o calitate Mitsubishi, iar parametrii de așchiere recomandați se stabilesc după verificarea cu furnizorul.
Cine e Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide) și ce produce?
Mitsubishi Materials Corporation este un grup japonez cu sediul în Tokyo, înființat în 1950 și cu rădăcini care merg până în 1871. Pentru cititorul din atelierul de prelucrări mecanice contează divizia de scule așchietoare, comercializată sub numele Mitsubishi Carbide: plăcuțe de strunjire, freze, burghie și sisteme de prindere pentru producția în serie și pentru piese complicate din oțel, inox, fontă sau aliaje termorezistente.
În Europa, activitatea este coordonată de Mitsubishi Materials Tools Europe GmbH, cu sediul în Meerbusch, lângă Düsseldorf, prezentă pe piață din 1983. Compania are firme surori în Marea Britanie, Italia, Franța și Polonia, un birou în Turcia și un centru de instruire și probe de prelucrare la Stuttgart (MTEC), deschis în 2019. Un depozit european din Olanda, funcțional din 2009, alimentează locațiile din regiune.
Catalogul este organizat pe operații: strunjire (plăcuțe CVD și PVD, bare de alezat, canelare și retezare, filetare), freze cu plăcuțe și freze monobloc din carbură, plus burghie monobloc, cu cap schimbabil și cu plăcuțe. Seriile se citesc direct din codul de pe cutie sau de pe cataloagele pe volume, de exemplu MC6100 pentru oțeluri, MC7100 pentru inox, ASX400 pentru frezare frontală sau MVX pentru burghiere cu plăcuțe. Pentru un achizitor, avantajul practic este că aceleași coduri se regăsesc în cataloagele europene, ceea ce simplifică identificarea reperului de înlocuit.
Cum lucrăm cu gama Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide)?
Din gama Mitsubishi Materials putem oferta plăcuțe de strunjire, freze, burghie și accesorii de prindere, pe baza codului de pe ambalaj sau din cataloagele pe volume. Aducem la comandă, prin canale de aprovizionare din UE; când reperul este în stoc, local sau la furnizor, termenul este de 24–72 h, iar pentru lucrările speciale se confirmă în ofertă. Pentru o ofertă corectă, trimiteți codul complet al plăcuței sau al sculei, materialul prelucrat, tipul operației (degroșare sau finisare) și diametrul. Dacă aveți doar sculă uzată, ne ajută fotografia ambalajului sau marcajul de pe corp, iar echivalența o verificăm înainte de a o propune.
Solicitați OfertăÎntrebări frecvente despre Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide)
Ce produce Mitsubishi Materials în zona sculelor așchietoare?
Divizia Metalworking Solutions, cunoscută sub numele Mitsubishi Carbide, fabrică plăcuțe de strunjire, freze cu plăcuțe și monobloc, burghie, alezoare și scule pentru filetare și canelare. Grupul nu se limitează la scule, are activități și în cupru, cimenturi și materiale, dar pe această pagină ne referim doar la gama pentru prelucrări mecanice.
Cum identific seria unei plăcuțe de strunjire Mitsubishi?
Prefixul calității indică procesul și materialul: MC denumește acoperirile CVD, MP pe cele PVD, iar numărul din coadă orientează spre materialul prelucrat, de exemplu MC6100 pentru oțeluri sau MC7100 pentru inox. Codul plăcuței (forma, dimensiunea, raza) se citește de pe ambalaj, iar noi verificăm potrivirea cu portscula.
Livrați scule Mitsubishi Materials în România și în cât timp?
Aducem sculele la comandă, prin canale de aprovizionare din UE. Când reperul este în stoc, local sau la furnizor, termenul este de 24–72 h; pentru scule speciale sau cantități mari, de regulă 1–4 săptămâni, iar termenul exact apare în ofertă.
Pot înlocui o freză sau un burghiu uzat cu un cod Mitsubishi echivalent?
Putem propune un înlocuitor doar după ce vedem datele sculei vechi: diametrul, numărul de dinți, lungimea de lucru, tipul de prindere și materialul prelucrat. Echivalența nu o afirmăm din tabele generale, ci o verificăm pentru cazul dumneavoastră înainte de a emite oferta.
Ce date trebuie să trimit pentru o ofertă la scule Mitsubishi?
Trimiteți codul complet de pe ambalaj sau de pe corpul sculei, cantitatea, materialul piesei (oțel, inox, fontă, aluminiu, titan) și tipul operației. La plăcuțe ne trebuie și portscula, de exemplu seria corpului de frezare ASX400, pentru a confirma că plăcuța se potrivește.
Ce servicii oferim pentru echipamentele Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide)?
Echipamente noi, piese de schimb și kituri de revizie Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide), cu verificarea compatibilității pe codul de pe plăcuță și documentele producătorului.
Ce s-a schimbat ultima dată pe pagina Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide)?
Actualizat: 2026-10-19
- 2026-10-19: pagină publicată; date verificate în sursele citate
Cum cer o ofertă Mitsubishi Materials (Mitsubishi Carbide)?
Trimiteți-ne plăcuța sau codul produsului, cantitatea și termenul dorit. Adăugați produsele la cerere și primiți oferta, de regulă în aceeași zi lucrătoare sau în următoarea.

